Chceli ste niekedy vyskúšať jogu, no nikdy ste sa k tomu nedonútili? Teraz je ideálna príležitosť! Rozhodli sme sa, že vám poskytneme návod ako cvičiť 10 základných cvikov jogy. Vďaka týmto cvikom si vybudujete pevné telo a dobrý základ pre náročnejšie polohy. Ak zvládnete všetky tieto cviky, bude vás to motivovať, aby ste skúšali ďalej a zdokonaľovali sa.

Je na čase vytiahnuť podložku na jogu a objaviť tajomstvá, ktoré vám tento štýl cvičenia môže priniesť. Nezabúdajte, že cvičenie jogy vám pomôže udržať zdravie tela i duše. Jogu môžu cvičiť mladší, ale i starší. Je to tréning, pri ktorom prídete na iné myšlienky a dobre precvičíte svoje telo.

Domáci tréning

Veľa ľudí stále nevie, že joga sa dá cvičiť z pohodlia domova. Je to také jednoduché. Stačí si zacvičiť niekoľkokrát za týždeň (prípadne i jedenkrát do týždňa) a vaše telo vám poďakuje. Prispejete k svojmu celkovému zdraviu.

Tu je niekoľko tipov, ako na kvalitný tréning jogy z pohodlia domova:

  1. Nájdite si komfortné miesto na cvičenie: Neexistuje jedno najlepšie miesto, ale je dôležité nájsť si priestor, kde vás nič nevyrušuje a neodvádza vašu pozornosť.
  2. Cvičte pri prázdnej stene:Ak ste začiatočník, pomôcť vám môže aj prázdna stena, o ktorú sa počas cvičenia môžete oprieť.
  3. Zapáľte si sviečky:Záleží len na vás, či budete cvičiť pri dennom svetle, umelom osvetlení alebo sviečkach. Ide hlavne o to, aby ste sa cítili pohodlne. Dobrou voľbou je vyskúšať, čo vám najviac vyhovuje.
  4. Sústreďte sa na dýchanie:Pred samotným cvičením si dajte chvíľu pauzu a zhlboka dýchajte.
  5. Odpočívajte: Vieme, že cvičením jogy sa snažíte vybudovať lepšiu flexibilitu a vyššiu silu, no odporúčame vám, aby ste aspoň jeden deň v týždni venovali úplnému odpočinku.
  6. Investujte do kvalitnej podložky: Kvalitná podložka na jogu spríjemní vaše cvičenie a zútulní priestor, kde budete trénovať.

10 základných polôh

Nižšie si môžete prečítať základné informácie o desiatich hlavných polohách jogy. Dozviete sa, ako ich správne odcvičiť a akú techniku máte zvoliť. Polohy sú základom celej jogy.

1. Poloha „hora“ (Tadasana) 

Poloha hora (Tadasana) 

Vyzerá to tak, že pri tejto polohe človek len stojí, však? Je to trochu zavádzajúce, pretože to nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Tadasana, alebo poloha „hora“, je aktívnou polohou, ktorá vám poskytne množstvo benefitov. Patrí medzi nich znížená bolesť chrbta a lepší celkový postoj. Táto poloha posilní vaše stehná, kolená, členky, brucho a gluteály.

2. Poloha so zdvihnutými rukami (Urdhva Hastasana)

Poloha so zdvihnutými rukami (Urdhva Hastasana)

Poloha so zdvihnutými rukami je doplnkovým pohybom k predošlej polohe. Pravidelné cvičenie tejto polohy vám pomôže udržať zdravie pľúc a dýchacieho ústrojenstva. Taktiež prispeje k zvýšeniu energie a zlepšeniu nálady, ale aj k zdraviu kardiovaskulárneho systému. Je to upokojujúca poloha, ktorá pomáha bojovať proti symptómom únavy, astmy a zlého trávenia.

 

3. Poloha v úplnom predklone v stoji (Uttanasana) 

Poloha v úplnom predklone v stoji (Uttanasana) 

Poloha v úplnom predklone v stoji vám pomôže znížiť hladinu stresu. Je to ukľudňujúca poloha.

Vďaka tejto polohe stimulujete svoju pečeň a obličky a zapojíte hamstringy, lýtka a boky. Poloha vám pomôže posilniť stehná a kolená, ale zároveň zlepší vaše trávenie. Táto poloha je nápomocná aj pri astme, vysokom krvnom tlaku, neplodnosti, osteoporóze a zápale vedľajších nosových dutín.

4. Poloha v drepe (Malasana) 

Poloha v drepe (Malasana) 

Táto poloha je jedným zo základných cvikov jogy. Pomáha pri regenerácii spodnej časti chrbta a kolien. Okrem toho vám pomôže vybudovať pevné a silné brušné svaly. Postará sa o lepšiu mobilitu členkov a zapojí vaše slabiny a trup. Môže byť taktiež nápomocná pri zažívacích ťažkostiach.

5. Poloha s dlhým výpadom (Anjaneyasana)

Poloha s dlhým výpadom (Anjaneyasana)

Polohu s dlhým výpadom by nemal robiť nikto, kto má zranené kolená, alebo podstúpil ich operáciu. Z druhého pohľadu je však táto poloha veľmi prospešná pre udržanie zdravia tráviaceho systému a pomáha bojovať proti zápalu sedacieho nervu. Zapojí vaše slabiny a posilní nohy i ruky.

6. Plank (Kumbhakasana)

Plank (Kumbhakasana)

Ak trpíte syndrómom karpálneho tunela, sme zásadne proti tomu, aby ste cvičili v tejto polohe. Plank je inak veľmi obľúbeným cvikom na zvýšenie sily a vybudovanie svalovej hmoty v oblasti brucha a rúk.

7. Poloha „L“ v sede (Dandasana)

Poloha „L“ v sede (Dandasana)

Ak pociťujete bolesti v oblasti zápästia, neodporúčame vám cvičiť v tejto polohe. Poloha „L“ v sede vám pomôže posilniť svaly na chrbte, ale aj prsné a ramenné svaly. Taktiež sa postará o skvalitnenie vášho bežného postoja.

8. Poloha v úplnom predklone v sede (Paschimottanasana) 

Poloha v úplnom predklone v sede (Paschimottanasana) 

Poloha v úplnom sede v predklone vám pomôže odbúrať stres, podráždenosť a depresiu. Ak budete cvičiť v tejto polohe pravidelne, podporíte tak zdravie a silu svojej chrbtice, ramien i hamstringov. Poloha stimuluje obličky, pečeň, vaječníky a maternicu.

Táto poloha pomáha zmierniť príznaky menopauzy a nepríjemností spojených s menštruáciou. Podporuje trávenie, ale pomáha zároveň predchádzať vysokému krvnému tlaku, nespavosti, neplodnosti a zápalu vedľajších nosových dutín. Zaujímavé, však?

9. Poloha s hlavou pri kolene (Janu Sirsasana) 

Poloha s hlavou pri kolene (Janu Sirsasana) 

Táto poloha je vhodná pre všetkých, ktorí trpia zvýšeným krvným tlakom, nespavosťou a zápalom vedľajších nosových dutín. Pravidelné cvičenie v tejto polohe vám pomôže spevniť chrbtové svaly počas tehotenstva (cvičte ju maximálne do druhého trimestru).

Poloha s hlavou pri kolene sa postará o zníženie stresu, podráždenosti a rôznych bolestí (napríklad bolesti hlavy alebo menštruačných bolestí). Pri tejto polohe sa naťahuje chrbtica, ramená, hamstringy a slabiny. Podporuje trávenie a celkové fyzické zdravie človeka.

10. Poloha „šťastné dieťa“ (Ananda Balasana) 

Poloha „šťastné dieťa“ (Ananda Balasana) 

Táto poloha vám neprinesie v porovnaní s ostatnými spomenutými polohami príliš odlišný úžitok, no poriadne zapojí vaše boky, slabiny a chrbát. Rovnako ako pri iných cvikoch, aj pri tomto si dobre psychicky oddýchnete a zabudnete na všetky starosti, ktoré vás trápia.

Čo si treba zapamätať

Joga nemusí byť nudná ani ťažká. Vďaka uvedeným cvikom si vybudujete pevné telo a silu pre náročnejšie polohy. Ak zvládnete všetky tieto cviky, bude vás to motivovať, aby ste skúšali ďalej a zdokonaľovali sa.

Nezľaknite sa tých krkolomných originálnych názvov polôh, pretože vám tiež dajú zabrať. Vidíte, že na dobrý tréning jogy nie je potrebná žiadna posilňovňa ani špeciálne vybavenie. Joga sa dá cvičiť z pohodlia domova – je to zaujímavý štýl tréningu, pri ktorom zabudnete na svoje starosti a dobre precvičíte svoje svaly.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *