Vzduch v horách, lesoch a v blízkosti vodných plôch je plný látok, ktoré prospievajú nášmu telu a mysli.Odoberajte najlepšie z vedy

Príbehy ľudskej mysle, prírody, zdravia a vesmíru. Aktivujte si týždenný newsletter Otakara Horáka s výberom najlepších článkov o vede.

Počas každej prechádzky prírodou, najmä v lese, zhlboka dýcham. Nejde len o podvedomý úkon, snažím sa prečistiť si pľúca. Každý deň pracujem v laboratóriu, v ktorom okrem ťažkých kovov a organických rozpúšťadiel pracujeme aj s nie veľmi voňavými kultúrami baktérií.

Kúpanie sa v lesnej atmosfére

Lesný vzduch je pre naše zdravie prospešný nielen pre jeho čistotu. Japonci majú pre úkon vdychovania lesného vzduchu výraz „šinrin-joku“, čo sa dá doslovne preložiť ako „prijímanie lesnej atmosféry“ alebo „kúpanie sa v lese a jeho atmosfére“.

Podľa japonského vedca Jasunoriho Okamotu, ktorý pracuje na univerzite v Bazileji, ide o dlhovekú tradíciu, ktorú Japonci praktizujú na zníženie stresu. V posledných rokoch sa tomuto vzdušnému kúpaniu začalo venovať čoraz viac pozornosti, dokonca aj medzi vedcami.

V roku 2009 uverejnili štúdiu v časopise Environmental Health and Preventive Medicine, podľa ktorej počas vdychovania lesného vzduchu prijímame aj rastlinné esenciálne oleje, vo vzduchu rozptýlené baktérie a negatívne nabité ióny. Tie majú znižovať tlak, potláčať prejavy depresie a zlepšovať imunitu (pomocou ovplyvňovania črevnej mikroflóry).

Aj v okolí obce Stráòavy je možné zaži pekný východ slnka, ktorý zmení farby jesenného lesa 29. októbra 2013. FOTO TASR - Pavol Ïurèo

Ak odhliadneme od šarlatánov praktizujúcich pseudovedu (biorezonanciaionizátory a podobné bludy), negatívne nabité ióny, čiže anióny, vo vzduchu môžu podľa niektorých vedcov znížiť výskyt zápalov.

Dôvodom má byť ich vzájomné pôsobenie s nečistotami vo vzduchu (vrátane baktérií), ktoré sa tiež stanú nabitými. Takéto nabité nečistoty a baktérie (pravdepodobne už mŕtve) sa potom spájajú dokopy a padajú na zem a iné plochy, čím zanechávajú vzduch čistejší.

Anióny a zdravie

Minulý mesiac publikoval Jeffrey Craig spolu so Susan Prescottovou štúdiu v časopise Journal of Physiological Anthropology, o ktorej napísali aj populárny článok pre The Conversation. Tvrdia v ňom, že takzvané fotoncídy, teda rastlinami produkované látky, ktorými sa rastliny chránia pred chorobami, sa v lesoch dostávajú do vzduchu a po vdýchnutí môžu vplývať aj na ľudský organizmus.

Craig a Prescottová napísali: „Baktérie, esenciálne oleje a negatívne ióny na seba navzájom (vo vzduchu) pôsobia. Napríklad negatívne ióny a fotoncídy môžu určovať zloženie mikróbov v prostredí. Existujú dôkazy, že niečo podobné sa môže diať aj v ľudskom čreve.“ Pod dôkazmi mali na mysli vplyv esenciálnych olejov ihličnanov na zdravie prasiat.

Vysoké hodnoty aniónov vo vzduchu zistili aj v blízkosti jazier, riek a mora. Vlny, pereje a vodopády zvyšujú nielen produkciu, ale aj rozptyl takýchto iónov do ovzdušia. Prechádzky v prírode preto nemusíte obmedzovať len na lesné plochy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *